//
MÜZİK, TÜMÜ

Bana Sorarsanız:BÜLENT ERSOY-AŞKTAN SABIKALI

Madem “Arabesk” deyince aklımıza Müslüm Gürses’in öve öve bitiremedikleri PASAJ Müzik’ten çıkan ve Arabesk’ten başka herşeye benzeyen post-modern albümleri gelmeye başladı ve bu albümü kaale alıp yazan bir müzik eleştirmeni yok, ben de oturup bu albümü yazayım dedim.

Albümün başından sonuna bir 35’lik rakı bitirmeniz gayet mümkün. Şarkıları detaylı incelersek:

AŞKTAN SABIKALI albümü Bülent Ersoy’un “öldüğümde mezarımda bu şarkıyı çalın” dediği şarkıdan adını alıyor. Şarkının yaratıcısı Gülşen, cidden de Bülent Ersoy’un hayatından kesitler sunan, ona göre efelenmeler içeren sözlerle (Varsın bir kere de çalsın davullar dengim olmayana, aramızdaki yaş farkını da sildim bu yüzden) dolu bir şarkı yazmış. Evet şarkı sipariş üzerine yazılmış tamam ancak sipariş olduğu en belli olmayan, Bülent Ersoy’a da bugüne kadar söyledikleri içinde en yakışan, en duygusal şarkılardan biri AŞKTAN SABIKALI. Albümün açılışını yapan Tarkan’lı şarkı BİR BEN BİR ALLAH BİLİYOR ise Tarkan’ın klasik “Tarkan alaturka şarkısı” çizgisinde. Bu düette Bülent Ersoy’la  güzel bir şekilde paslaşarak ortaya güzel bir şarkı çıkarmışlar. AYNA grubunun Erhan Güleryüz’ü ise bize ne mutlu ki şarkı söyleme sevdasından vazgeçip Bülent Ersoy’a bu albüme ve onun ses rengine çok yakışan İSTANBUL AKŞAMLARI isimli şarkıyı hediye etmiş. Şarkı ise ayrılığa isyan eden sözleri ve nakarattaki korosuyla tam teşekküllü bir “saf arabesk” şarkısı. Yine albümdeki Erhan Güleryüz’ün EYLÜL şarkısı ise aynı duyguyu size geçiremiyor. Albümdeki tek hareketli şarkı olan KISKANMAK YOK ise ABLAN KURBAN OLSUN SANA tadında olmasa da esprili, bol nidalı bir şarkı. Türk Sanat Müziği’nin en bilinen söz-müzik ortaklıklarından Aşkın Tuna ve Halil Karaduman’ın kotardığı YORDULAR BENi daha önce pek çok örneklerini dinlediğimiz bir şarkı olduğundan pek tat vermiyor. Aşkın Tuna-Selçuk Tekay’lı GÜN IŞIĞIM ise bu albümde olmasa da olabilecek bir şarkı. Can Tanrıyar’ın ALIŞMAK İSTEMİYORUM  albümün sonlarına doğru beliren bir hit adayı olurken, GİDİYOR MUSUN ise formüle edilmiş bir arabesk şarkı olduğundan çok tatmin edici değil. DERT BENDE, BİR TESELLİ VER ve DOST BİLDİKLERİM ise Bülent Ersoy’un yeniden yorumladığı klasik şarkılar. Bu yeni yorumlarda taş üzerine taş konmamış evet ama yeni düzenlemeleriyle de bu şarkılar gayet dinlenebilir olmuş.

Albüm fotoğraflarında Bülent Ersoy’un onunla dalga geçilen özelliklerinin(Panda makyajı, gotik kıyafetler) bilerek üzerine üzerine gitmesi ise çok hoşuma gitti. Assolist albümü deyince gözümüzün önüne gelen güllü dallı kıyafetler ve Erol Atar fotoğraflarının yerine bilinçli olarak böyle bir imaj yapılması çok hoş .

Arabesk bir albümü eleştirmemi yadırgamış olabilirsiniz veya size oradan bir Bülent Ersoy hayranı gibi görünebilirim belki ama değilim. Sadece onun, böyle bir müzik piyasasına kendi bildiği, istediği müziği inat ederek, sebat ederek özenle çalışarak  ortaya koyduğu bir albüm yapmasını takdir ediyorum o kadar. Bence herkes de etmeli. Arabesk sevse de sevmese de.

About Murat Renay

Erkek, Otuzküsur yaşında, Amatör ruhlu DJ, SÖYLENMEYEN bir @homohobi kitabı ve BEN SENİN BİLDİĞİN ERKEKLERDEN DEĞİLİM yazarı

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Türkiye'nin ilk eşcinsel yaşam dergisi: G ZONE

Türkiye'deki Gay Hayatını merak eden yabancılar İLK OLARAK nereye bakıyor?

ARŞİV

Güç senin elinde...

Lütfen bu bloğu takip etmek için e-posta adresinizi girin

%d bloggers like this: